Polecane obiekty

KLIPER

 

Sąsiednie miejscowości:
Rewal - jeden z najbardziej znanych kurortów nadmorskich naszego kraju. Siedziba gminy Rewal.

Pobierowo (ok 7km na zachód od Niechorza) - popularna miejscowość letniskowa położona miedzy Rewalem a Dziwnowem na klifowym brzegu morza wśród nadmorskiego lasu. 

Trzęsacz

Trzęsacz - mała, nadmorska miejscowość położona 1 km na zachód od Rewala. Wspaniały morski klimat, lasy sosnowe, piękny brzeg klifowy oraz piaszczysta plaża sprawia, że Trzęsacz odwiedza coraz więcej turystów zarówno w czasie letnich wakacji jak również przed i po sezonie.

Jego największą atrakcją a zarazem zabytkiem klasy "0" są ruiny kościoła św. Mikołaja z XV w. Historia tego kościoła pokazuje niszczący wpływ morza na ląd. Kościół wybudowano pośrodku wsi na przełomie XIV/XV wieku w odległości 2 kilometrów od morza. Pod naporem fal brzeg cofał się coraz dalej. W połowie XIX w. świątynie zamknięto. W 1901 r. runęła północna ściana, później kolejne fragmenty kościoła. W 1994 r miało miejsce ostatnie osunięcie. Obecnie możemy zobaczyć jedynie fragment południowej ściany kościoła znajdujący się ok. 40 m od morza. 

Z kościołem w Trzęsaczu związanych jest wiele legend. Jedna z nich mówi, że rybacy z Trzęsacza złowili w sieć Zielenicę, córkę boga Bałtyku. Mimo próśb nie została uwolniona. Wkrótce Zielenica zmarła i po śmierci pochowano ją na przykościelnym cmentarzu. Gniewny Bałtyk postanowił odebrać córkę i tak długo będzie podmywał klifowy brzeg, aż kościół i grób z prochami jego córki nie pogrąży się w morskiej głębinie.

Przy ruinach ustawiono tablicę informującą, iż przez kościół przechodzi południk 15°00' długości geograficznej wschodniej wyznaczający czas środkowoeuropejski.

W Trzęsaczu znajduje się także stacja kolei wąskotorowej Gryfice - Pogorzelica.

Centrum Trzęsacza stanowi aleja prowadząca od dużego parkingu do klifowego brzegu, gdzie stoi ocalały fragment kościoła. Tu znajdują się  pensjonaty, bary, kawiarenki, sklepy spożywcze i stoiska z pamiątkami.

W pobliżu zespół pałacowy z XIX w. ze stadniną koni i 200-letni park wpisany do rejestru zabytków przyrody. Rośnie w nim m.in. 14 starych grabów o obwodach pni od 2 do 3,5 metra, stare lipy i buk pospolity o obwodzie pnia 4,5 metra. Ciekawostkę przyrodniczą parku stanowi jawor zrośnięty z jesionem.

Szykasz noclegu w Trzęsaczu? Sprawdź TUTAJ!

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 779 844, Dziś: 165, Osób online: 3

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem